Čističky vzduchu

Ke zdravému prostředí v uzavřených prostorách slouží čističky vzduchu. Firma Vzdušín se zabývá jak jejich prodejem, tak i servisními a poradenskými službami. Na základě ověřených zkušeností, doporučení výrobců a referencí zákazníků doporučuje čističky vzduchu s kombinovanou aktivní i pasivní filtrací, které jsou postaveny na recirkulaci vzduchu.

Jejich účinnost a efektivita vyčištění vzduchu v místnosti je zajištěna soustavou filtrů, přes které čistička nasává vzduch z místnosti a po vyčištění jej vypouští zpět do prostoru. Tento proces recirkulace vzduchu a zachytávání škodlivých látek funguje pouze v uzavřených prostorech. Použití čističky vzduchu je ideální v době, kdy je kvalita venkovního vzduchu zhoršena smogem, kouřem, zvýšenou prašností nebo jiným druhem znečištění. Při použití čističky vzduchu pak nemusíte často větrat, stačí jen nárazově a rychle.

Jak vybírat čističku vzduchu

Při výběru se předně řiďte velikostí dané místnosti, jelikož čistička musí mít dostatečný vzduchový výkon. Doporučuje se, aby výkon byl minimálně 2x vyšší než je celkový objem místnosti. Pokud jsou v bytě alergici, měl by vzduchový výkon převyšovat objem místnosti alespoň třikrát a navíc by v takovém případě měla čistička vždy obsahovat HEPA filtr. Ten má účinnost až 99,97% a zachytí nejjemnější částice prachu, ale i viry, spóry plísní nebo smog.

Filtrů je celá řada a rozlišují se podle toho, co mají zachycovat. Rozeznáváme proto filtry uhlíkové, které jsou proti kouři a zápachu, ultrafialové likvidují viry a bakterie, antibakteriální obsahují nano částice stříbra a nano-fotokatalyzátorové si poradí s formaldehydy.

Druhy čističek

  • proti prašnosti – disponují prachovým předfiltrem, mají dostatečný vzduchový výkon pokud se umístí dále od zdi
  • proti cigaretovému kouři a pachům mají uhlíkové filtry kombinované s technologií ionizátoru. Hodí se do restaurací a barů
  • na pyly a alergeny – zachycují pyly, roztoče, spóry plísní, úlomky psích chlupů a další alergeny. Jsou vhodné do domácnosti s alergiky a malými dětmi.
  • proti virům a bakteriím – bakterie se rozloží kontaktem s desinfekčním stříbrem ve vzduchových filtrech nebo s UV zářením uvnitř čističky.

K nejprodávanějším čističkám vzduchu patří čistič a zvlhčovač Airbi MAXIMUM, čistička Winix U300, Winix HR1000 nebo StadlerForm VIKTOR bílá od švýcarské firmy Stadler Form, která přináší novou technologii čištění HPP.