Klimatizace

Nechcete-li v parném létě doma či v kanceláři trpět horkem, nemusíte budovat klimatizační systém, který je náročný jak na instalaci, tak finančně. Mnohem jednodušší a levnější jsou mobilní klimatizace, které nabízí obchod Vzdušín.cz.

Jedná se o kompaktní přístroje založené na principu odvádění horka z vnitřních prostor ven. Mobilní klimatizace má kromě nižší ceny hlavní výhodu v tom, že se s ní snadno manipuluje. Můžete ji přemisťovat z místa na místo podle aktuální potřeby ochlazení vzduchu. Mobilní klimatizace jsou ideálním řešením na překlenutí nejteplejších dnů v roce zejména v panelákových bytech, kde by například instalace stacionární klimatizační jednotky byla velmi obtížná.

Rovněž majitelé domů v historické zástavbě tyto přístroje hojně používají, jelikož zde instalace stacionárních klimatizací není z památkářských důvodů povolena. Mobilní jednotku můžete používat přes léto a na ostatní část roku ji prostě uložíte, aby vám v bytě nepřekážela.

Jak vybírat

Některé mobilní klimatizace rychle ochladí nasátý vzduch a výsledkem je kondenzace vzdušných par, jiné modely shromažďují kondenzát v zásobníku, který je třeba vylévat i několikrát denně. Další typy disponují čerpadlem, které kondenzát vyvádí hadičkou ven. Záleží na tom, zda máte prostor k odvádění vody. Nejlepší jsou modely, které mají automatický výparník kondenzátu, který vodu odešle ven spolu s horkým vzduchem uvnitř trubice.

Vedle chladícího výkonu je také důležitý vzduchový výkon. To znamená jak rychle je chladný vzduch rozváděn po místnosti. Klimatizace totiž vytváří podtlak, který přisává vzduch dveřmi a okny. K nejprodávanějším v kategorii mobilních klimatizací patří značky Olimpia Splendid a Sinclair.

Další typy

Kromě mobilních klimatizací nabízí obchod Vzdušín také další typy, jako jsou klimatizace jednodílné, dvoudílné, okenní či nástěnné. Například okenní klimatizace jsou praktickým řešením okamžitého klimatizování, neboť se snadno připevní do okna nebo do zdi. Stejně jako další typ, kterým jsou nástěnné klimatizace, mohou mít vysoký vzduchový výkon převyšující klasickou mobilní klimatizaci. Směr vzduch je nastavitelný a klimatizovaný vzduch se dostane do všech koutů místnosti v úhlu až 140°. Tato jednotka se používá jako náhrada pevně instalovaných klimatizací, kde není možné provádět stavební úpravy nebo ve stavebních buňkách. K nejprodávanějším patří Sinclair ASW-12BI a u nástěnných Artel RTLWB 9RL.