Odvhčovače vzduchu

Tyto přístroje se hodí všude, kde hrozí škody způsobené přílišnou vlhkostí vzduchu. Jsou to skvělí pomocníci, kteří „vysají“ ze vzduchu nadbytečnou vlhkost a zabraňují tak tvorbě plísní, hub, hnilobám a značným škodám na nábytku a zařízení interiérů, ale i zdraví lidí.

Nejvíce se využívají při záplavách a povodních, kdy se voda dostane do domů a jiných prostor. Účinně pomáhají také při odvlhčování staveb, sklepů a těžko větratelných míst. Účelem odvlhčování je nejen vysoušení zdí nebo materiálu, ale také dlouhodobé odstranění vlhkosti v uzavřeném prostoru.

Dělení odvlhčovačů

Odvlhčovače dělíme jednak podle konstrukce na domácí, profesionální a bazénové, a jednak podle použité technologie na absorpční a kompresorové.

Domácí odvlhčovače

Tyto přístroje slouží k odvlhčování vzduchu v místnostech, což je výhodné hlavně v zimě, neboť se nemusí často větrat. Domácí odvlhčovače mají obvykle plastovou konstrukci a jejich maximální výkon je do 20 litrů za den. Mohou se používat v obytných místnostech, ale účinné jsou hlavně ve sklepích, spižírnách, garážích a jiných prostorách, kde jsou dlouhodobé problémy se zvýšenou vlhkostí. Domácí odvlhčovače vzduchu mohou také usnadnit sušení prádla v domácích podmínkách.

V každém případě se u domácích odvlhčovačů počítá s častým používáním, proto bychom se při jejich koupi měli zaměřit na kvalitu. Poloprofesionální technickou úroveň mají odvlhčovačče vybavené čerpadlem kondenzátu o výtlaku 3m (ETF360 a ETF460). Důležitý je také vzduchový výkon. Kontrolu odvlhčování usnadňují odvlhčovače s digitálním hygrostatem. Některé domácí odvlhčovače zároveň čistí vzduch od spór plísní a zápachu (Remko F100, Aquaria, Aquaria Thermo, Aquaria Slim).

Profesionální přístroje

Společnost Vzdušín, s.r.o. Nabízí pestrý výběr domácích i profesionálních odvlhčovačů různých značek. Mezi nejlepší patří odvlhčovače Sinclair a odvlhčovače Olimpia Splendid. Například profesionální odvlhčovač Olimpia Splendid Seccoprof 38 má odolnou kovovou konstrukci, ovládání pomocí LCD displeje a tlačítek a výhodou je velká nádobka až na 10 litrů vody.